Koja je razlika između vlaka i željeznice?

Jan 21, 2026

Čelične tračnicesu vrlo važne industrijske uloge. Od prijevoza željeznicom do podizanja i rukovanja, tračnice su osnova za rad opreme. S razvojem moderne industrije, industrijsko društvo ima sve više i više zahtjeva za tipovima čeličnih tračnica. Uobičajenolake tračnice, teške tračnice, tračnice za podizanje,itračnice posebnog{0}}oblikaza posebne situacije.

 

Koja je razlika između vlaka i željeznice?

 

Vlak je povezana serija samohodnih-vozila (lokomotiva i automobila) koja prevoze putnike ili teret, dok je tračnica pojedinačna čelična komponenta tračnice, po kojoj vlakovi voze paralelne šipke; kompletan put je kolosijek, a cijeli sustav je željeznica ili pruga. U suštini, vlakovi koriste tračnice, ali tračnice su samo jedan dio infrastrukture (kolosijeka) kojom vozovi prometuju.


Vlak

 

steel rail

 

 

  • Što je to: povezani niz željezničkih vagona (vagona) koje vuče lokomotiva ili samo{0}}pokretanih motorima.

 

  • Namjena: Prijevoz velikog broja ljudi ili teške robe na velike udaljenosti.

 

  • Primjer: Teretni vlak koji prevozi kontejnere ili putnički vagon podzemne željeznice.


Željeznica

 

track rail

 

 

  • Što je to: jedan dugi komad čelika, obično dio para, koji čini voznu površinu za kotače vlaka.

 

  • Svrha: osigurati glatku površinu s-trenjem po kojoj se kotači mogu kotrljati.

 

  • Dio sustava: tračnice su pričvršćene za pragove (veze) kako bi se stvorio potpuni kolosijek.

 

Kao profesionalni dobavljač spojnica za tračnice,GNEE TRAČNICA cpružaju različite standardne čelične tračnice kao što su GB, American, BS, UIC, DIN, JIS, australske i južnoafričke koje se koriste u željezničkim prugama, dizalicama i rudarstvu ugljena.

 

GB Standardna čelična tračnica

 

KlasifikacijaVisina (mm)Glava (mm)Dno (mm)Debljina (mm)Težina (kg/m)
Laka željeznica8 KG/M65255478.42
9 KG/M63.532.163.55.98.94
12 KG/M69.8538.169.857.5412.2
15 KG/M79.3742.8679.378.3315.2
18 KG/M8040801018.06
22 KG/M93.6650.893.6610.7222.3
24 KG/M107519010.924.46
30 KG/M107.9560.33107.9512.330.1
Teška željeznica38 KG/M134681141338.733
43 KG/M1407011414.544.653
45 KG/M1456712614.545.546
50 KG/M1527013215.551.514
60 KG/M1767315016.560.64
Željeznica dizaliceQU 70120701202852.8
QU 80130801303263.69
QU 1001501001503888.96
QU 12017012017044118.1

 

Američka standardna čelična tračnica

 

ASTM standard, AREMA standard
VeličinaDimenzija (mm)Težina
(kg/m)
Duljina (m)
glavaVisinaNogaDebljina
ASCE 2538.169.8569.857.5412.46-12
ASCE 3042.8679.3879.388.3314.88
ASCE 4047.6288.988.99.9219.84
ASCE 6060.32107.95107.9512.329.76
ASCE 7562.71122.24122.2413.4937.212-25
ASCE 8565.09131.76131.7614.2942.17
ASCE 9069.09130.18142.8814.2944.65
ASCE 11569.06139.7168.2815.8856.9
ASCE 13674.61152.4185.7417.4667.41
ASCE 175109.86152.4152.438.186.8

 

UIC 860 Standardna čelična tračnica

 

Standardno: UIC860
VeličinaDimenzija (mm)Težina
(kg/m)
Duljina (m)
glavaVisinaDnoDebljina
UIC50701521251550.4612-25
UIC54701591401654.43
UIC6074.317215016.560.21

 

DIN 13674-1-2003 Standardna čelična tračnica

 

Standard: DIN 536
VeličinaDimenzija (mm)Težina
(kg/m)
Duljina (m)
glavaVisinaDnoDebljina
A5555651503131.810-12
A5565751753843.1
A7575852004556.2
A100100952006074.3
A12012010520072100

 

JIS E 1103/1101 Standardna čelična tračnica

 

Standard: JIS E 1103/1101
VeličinaDimenzija (mm)Težina
(kg/m)
Duljina (m)
glavaVisinaDnoDebljina
JIS 15KG42.8679.3779.378.3315.29-10
JIS 22KG50.893.6693.6610.7222.39-10
JIS 30A60.33107.95107.9512.330.19-10
JIS 37A62.71122.24122.2413.4937.210-25
JIS 50N651531271550.410-25
CR 731001351403273.310-12
CR 10012015015539100.210-12

 

Ključne značajke čelične tračnice

 

Ključne značajke čeličnih tračnica uključuju visoku čvrstoću, izdržljivost i otpornost na habanje za podnošenje velikih opterećenja i stalnog trenja, uz specifična svojstva materijala kao što su čvrstoća na zamor, tvrdoća i žilavost za dugovječnost, a sve je proizvedeno s preciznom dimenzionalnom točnošću za nesmetan, siguran rad vlaka, sa specijaliziranim klasama i tretmanima za različite primjene.

 

 

  • Visoka čvrstoća:Projektiran da podnese značajnu težinu i raspodijeli opterećenje, sprječavajući deformacije.

 

  • Otpornost na trošenje:Specifični sastavi čelika otporni su na habanje od stalnog kontakta kotača.

 

light rail

 

RazredStandard / RegijaTipični sastav (tež.%)
R260EN 13674-1 (Europa)C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: ≤0,50
R350HTEN 13674-1 (Europa)C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50
Ocjena 260AREMA (Sjeverna Amerika)C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2
Ocjena 350Specifikacije AREMA + Mill (SAD/Kanada)C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (mikrolegirano)
BH Rail (Bainitic)JIS E 1101 (Japan), usvojen u EU/IndijiC: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (opcionalno, specifično za mlin)
U71MnGB/T 2585 (Kina)C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35
U75VGB/T 2585 (Kina)C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12

 

  • Otpornost na zamor:Sposobnost podnošenja ponovljenih ciklusa stresa bez kvara, ključna za gust, brz promet.

 

  • Žilavost i tvrdoća:Otporan na udarce, krti lom i održava oblik pod pritiskom.

 

  • Otpornost na drobljenje:Podnosi tlačne sile od velikih osovinskih opterećenja.

 

Od 2008.GNEE ŠIRNICAisporučuje čelične tračnice različitih razreda više od 18 godina, čelične tračnice iz GNEE-a visoko se preporučuju u Kini i inozemstvu. S vrhunskom opremom, GNEE proizvodi visokokvalitetne čelične tračnice koje zadovoljavaju zahtjeve većine zemalja. Standardne tračnice, očvrsnute tračnice, teške tračnice, lake tračnice, kranske tračnice i druge vrste dostupne su ovdje, kao jedan od glavnih dobavljača tračnica u Kini, GNEE RAIL radi na opskrbi ekonomičnih zelenih željezničkih proizvoda diljem svijeta.

 

Zatražite ponudu i crtež